Autor fotografie: United Nations Photo / Flickr|Popisek: Palestinské děti ve vybombardované Gaze v roce 2014 (ilustrační foto)
Válka mezi teroristickými skupinami a IDF se neodehrává pouze v Gaze a na severní hranici Izraele s Libanonem, ale také na sociálních sítích. IDF se snaží mezinárodnímu publiku vysvětlit důležitost pokračování operace kvůli propojenosti teroristických skupin neziskovými organizacemi. Informace nasvědčují tomu, že humanitární pomoc v Gaze je přednostně poskytována teroristům a nikoli civilistům.
S vrcholícím tlakem na Izrael v souvislosti se soudním procesem v Haagu se v posledních několika týdnech izraelská média a představitelé státu snaží intenzivně ukázat svůj úhel pohledu na dlouhodobou situaci v Gaze. Cílem těchto iniciativ je zveřejnit rozsáhlost vlivu teroristické organizace Hamás na společnost v Gaze a především propojenost teroristických skupin se zdánlivě nezávislými pobočkami mezinárodních neziskových organizací, kterými jsou UNRWA starající se o palestinské uprchlíky nebo palestinský Červený kříž.
Dílčí zprávy o propojenosti různých neziskových organizací působících v Gaze s teroristickými skupinami se v menší míře objevovaly již v několika posledních letech, avšak nyní jsou informace představiteli izraelské armády a státu prezentovány především skrze sociální sítě a zahraniční média. „Advokáti” Izraele se snaží vysvětlit pokračující operaci IDF v Gaze, rozklíčovat pavučinu vztahů mezi neziskovými organizacemi a teroristy a s tím související rozsah činnosti různých polovojenských islamistických radikálních skupin.
Ministr obrany Izraele Yoav Gallant podle informací kanadského informačního portálu National Post minulý týden sdělil médiím, že 1 468 z přibližně 13 tisíc zaměstnanců organizace UNRWA spadající pod OSN je členy Hamásu nebo Islámského džihádu. Jedná se tak asi o 10% ze všech osob zaměstnaných touto neziskovou organizací, kteří se nějakým způsobem podílejí na fungování obou teroristických organizací. Již v lednu ministr Gallant současně uvedl, že mu IDF poskytla dostatečné informace pro označení 12 zaměstnanců UNRWA, kteří aktivně participovali na masakru izraelských obyvatel na začátku října 2023.
V minulém týdnu Gallant toto číslo navýšil na 30 zaměstnanců UNRWA a současně veřejně odhalil identitu všech dvanácti dříve potvrzených pracovníků neziskové organizace, kteří se zapojili do říjnového útoku Hamásu na Izrael. Mezi těmito pracovníky neziskové UNRWA byli také učitelé a sociální pracovníci jako například Faisal al-Naami, který byl identifikován podle kamerových záznamů z izraelského kibucu Be'eri. Ten podle publikovaných videí společně s dalším mužem unesl izraelského vojáka, který byl členem ochranky kibucu. Právě vzdělávací aparát, který UNRWA poskytuje palesinským dětem, je kvůli pravděpodobné pro-válečné indoktrinaci dětí také součástí rozsáhlé kritiky. O těchto praktikách jsme vás informovali v tomto textu.
Ve světle těchto informací již 18 zemí včetně USA, Německa, Austrálie, Kanady, Itálie nebo Británie pozastavilo své finanční příspěvky pro organizaci UNRWA. Většina z nich je však na předních příčkách seznamu donátorských zemí, které na fungování a zásoby pro UNRWA pravidelně přispívají. Nezisková organizace UN Watch zaměřující se na monitorování fungování OSN ve středu 14. února přinesla souhrn dosavadního propojení teroristické skupiny Hamás s organizací UNRWA. To vychází pouze z podložených informací poskytnutých IDF.
UN Watch tak poskytla podrobný seznam minimálně 23 skutečností jasně nasvědčujících infiltraci Hamásu do struktur UNRWA. Podle UN Watch byly kupříkladu balíčky s humanitární pomocí UNRWA nalezeny v úkrytu představitele Hamásu Jahjá Sinvára, centrum UNRWA v Gaze elektrickými kabely napájelo podzemní úkryty Hamásu nebo byly v budovách a místnostech patřících této neziskové organizaci starající se o palestinské uprchlíky nalezeny zbraně teroristů či stopy po věznění izraelských rukojmích.
Na podpoře teroristických organizací a jejich činnosti v Gaze a na území Izraele se dle tvrzení IDF aktivně zapojil také palestinský Červený kříž. Podplukovník ve výslužbě a bývalý mluvčí IDF Peter Lerner na svém účtu na sociální síti X v pátek 16. února publikoval videa z kamerových záznamů ze 7. října ukazující situaci na hraničním přechodu Erez mezi Gazou a Izraelem. Na záběrech je mimo teroristů, kteří rozbíjejí technologické vybavení hraničního přechodu, možné vidět také zraněného člena Hamásu. Ten nejen, že mává na palestinské zdravotníky, ale sanitka patřící palestinské odnoži mezinárodní organizace Červený kříž jej následně odváží k ošetření.
Podle některých názorů je však celá situace s neziskovým organizacemi v Gaze mnohem závažnější. Pokud by se totiž prokázalo, že existuje jasné spojení mezi vedením pobočky UNRWA v Gaze a teroristickými organizacemi, bylo by jasné, že dosavadní pomoc a finance, které do oblasti přicházejí, nejsou využity pro civilisty. Ještě větší důsledky by pro úřad přineslo potvrzení domněnek, že představitelé neziskových organizací věděli o říjnovém útoku teroristů na izraelské civilní obyvatelstvo. Nejen, že by byly tyto organizace plně zdiskreditovány, ale současně by neexistovala žádná možnost, jak aktuálně pomoci hladovějící dvoumilionové populaci v Gaze.