Na majetek jednoho z důležitých hráčů v předražené zakázce na nákup protiletadlových kompletů RBS 70 od švédské firmy SAAB je vedena exekuce

Na majetek jednoho z důležitých hráčů v předražené zakázce na nákup protiletadlových kompletů RBS 70 od švédské firmy SAAB je vedena exekuce
13 / 07 / 2018, 14:30

Na majetek ředitele odboru vyzbrojování pozemních sil Ministerstva obrany Tomáše Dvořáčka byla uvalena exekuce. Jak zjistil SM, v listopadu 2017 byla do katastru nemovitostí zapsána exekuce na jeho manželku Hanu Dvořákovou, s níž Dvořáček ve společném vlastnictví manželů vlastní nemovitost v Čakovicích na Praze 9. Databáze exekutorské komory nyní již záznam neobsahuje.

Tomáš Dvořáček je přitom držitelem prověrky na stupeň přísně tajné. Samotná exekuce nemá vliv na držení prověrky jako takové, ale Národní bezpečnostní úřad by tato informace měla zajímat. Člověk s nejasnou majetkovou strukturou totiž vždy představuje zvýšené bezpečnostní riziko, a to zvláště pokud má prověrku na takto vysoký stupeň utajení a rozhoduje o akvizicích v řádu miliard. Držiteli prověrky by se takováto neopatrnost neměla stát.

psali jsme: Obrana tají posudek obhajující nákup raketometů RBS-70NG

SM se dlouhodobě zabývá viditelně předraženou zakázkou na nákup protiletadlových kompletů RBS 70 od švédské společnosti SAAB. Upozorňovali jsme na to, že zatímco Brazílie nakupuje jeden takový systém za 30 milionů, tak ČR si chce pořídit protiletadlový komplet od stejného výrobce za 44 milionů korun.

psali jsme: Protiletadlové komplety od SAABu pro AČR zajímají Piráty. Poslanec Kolářík interpeloval Babiše

Už jsme ve starších článcích informovali o tom, že Dvořáček je bývalým vojenským přidělencem ve Švédsku, a tak může být v potenciálním střetu zájmů, kdy může spolu se zbrojařskou skupinou Omnipol lobbovat za nákup protiletadlových kompletů od švédského SAABu, aby se předražený obchod uskutečnil.  Vyvstává tak otázka, kdo by co z předraženého obchodu měl.

SM bude celou kauzu dál sledovat.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace