V případě ukrajinské protiofenzívy v Doněcku a Luhansku může Moskva vyhlásit všeobecnou mobilizaci, míní gubernátor

V případě ukrajinské protiofenzívy v Doněcku a Luhansku může Moskva vyhlásit všeobecnou mobilizaci, míní gubernátor
Autor fotografie: armyinform.com.ua, CC BY 4.0
12 / 07 / 2022, 12:00

Rusko se pokusí připojit ke svému území strategicky důležitou Luhanskou a Doněckou oblast Ukrajiny a pak toho využít k vyhlášení všeobecné mobilizace v případě následné ukrajinské protiofenzívy, prohlásil v pondělí gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj hovořil o tom, za jakých podmínek by mohlo Rusko vyhlásit všeobecnou mobilizaci, která by umožňovala nasadit na Ukrajině daleko větší počet ruských jednotek než nyní.

Podle Hajdaje by mohl plán vypadat následovně: ruské jednotky obsadí Luhanskou a Doněckou oblast následně uspořádají referendum po vzoru Krymu (to však bylo v rozporu s ukrajinskou ústavou), rozhodnou o připojení těchto území k Rusku, a poté, až Ukrajina provede protiofenzívu a případně osvobodí okupovaná území, ruský prezident Vladimir Putin jednoduše oznámí, že Ukrajina zahájila válku proti Rusku, a proto i vyhlásí plnou mobilizaci.

Otázkou na druhé straně zůstává, zda je Ukrajina schopna tak rozsáhlou protiofenzivu úspěšně realizovat, aby se potenciální scénář, jak jej nastínil Hajdaj, naplnil.

Rusko popírá, že by chystalo všeobecnou mobilizaci, protože by tím přiznalo, že je ve válce a nevede ,,speciální vojenskou operaci", jak je konflikt na Ukrajině oficiálně nazýván. A také by to bylo vyslání negativního signálu směrem k veřejnosti, že Rusko není schopné ani za současných podmínek splnit na Ukrajině své vojenské cíle. Nicméně západní rozvědky na druhé straně varují, že k mobilizaci stejně dojde, a to brzy, protože současný stav vojáků nebude pro vleklejší vedení války, které se očekává, dostačující.

Mezitím nařídil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj  armádě, aby znovu dobyla jih země.


Zdroj: tvp.info

Tagy článku