foto: Commander, U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. 6th Fleet, flickr public domain/F-16
Jak již bylo mnohokrát řečeno, tzv. opotřebovávací válka na Ukrajině silně vyčerpává zdroje. A těch má Rusko více než Ukrajina. Ale ani na jedné straně nejsou nekonečné, proto třeba Rusko používá letouny MiG-31 a střely dlouhého dosahu, aby své letouny udrželo mimo dosah ukrajinské PVO a letounů. Zavedení stroje F-16, záleží, o jaký model se bude jednat, bude jistě generační skok, ale není to ze dne na den. Nelze ani přehlédnout, že některé země, jako Finsko nebo Švýcarsko, které mají F/A-18, chtějí přezbrojit na F-35 a starých letounů se budou chtít zbavit.
/AKTUALIZOVÁNO/ - Americký prezident Joe Biden v pondělí prohlásil, že USA nakonec stroje F-16 Ukrajině nedodají. Ostatní spojenci, Francie či Nizozemí, však dodávku stíhačů F-16 nevyloučili. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že by případná dodávka neměla dále eskalovat konflikt a stroje by nesměly být určeny pro útok na ruské území. Nizozemský premiér Mark Rutte řekl, že o možném předání letounů napadené zemi se může jednat, pokud o ně Ukrajina požádá.
Zavedení nového letounu není jen letoun sám o sobě. Je to kapacita dodávek, doba na výcvik pilotů a mechaniků, dodávky náhradních dílů a samozřejmě výzbroj. V daném případě jde o palubní munici pro kanon, ale jsou zde i rakety vzduch-vzduch, vzduch-země, protiradarové, protilodní nebo pumy různého určení.
Psali jsme
Podle dostupných informací by na Ukrajinu mělo zamířit až 90 T-72B, jež před exportem budou modernizovány v rámci spolupráce ČR, Nizozemí...
A samozřejmě určení a sofistikovanost munice je určující pro její cenu. Již jen samotný letoun stojí více než 18 mil. USD. Takže pokud sečteme cenu letounu, náhradních dílů, výcviku a výzbroje, celková cena se šplhá vysoko nad 20 mil. USD.
Ukrajina byla nejdříve vděčná za protitankové zbraně, pak požadovala PVO, pak BVP a dělostřelectvo, MBT a nyní letouny. V podstatě se jedná o kompletní přezbrojení státu velké rozlohy, jenž si zřejmě nemůže ekonomicky dovolit přezbrojení zaplatit a spoléhá na dary. Jenže v rámci darů přicházejí různé typy techniky, jež pak již bude po válce nutno „za vlastní“ nějak sjednotit.
Takže zavedení F-16 jistě není špatné řešení, ale jak již bylo řečeno, zatím to závisí na finálním rozhodnutí americké strany, rychlosti dodávek všeho a výcviku. Samozřejmě, v rámci výzbroje jsou nejdražší opticky naváděné střely, střely „vystřel a zapomeň“ a střely s možností útočit za horizont, tedy přímou viditelnost. Pak je otázkou, co kdo, v jakém množství a jak dlouho může poskytnout. To samé se týká i bomb, zda se jedná o tříštivo-trhavé, nebo speciální určené třeba k ničení bunkrů.
Psali jsme
Hypersonické zbraně jsou fenoménem moderního válčiště. Jejich nasazení umožňuje diverzifikaci, tedy cíl ničí bojovou/výbušnou hlavicí, nebo kinetickou...
F-16 může změnit situaci na ukrajinském bojišti. Ani ne tak jeho specifikací jako spíše škálou a výkonností nesených zbraní. Rozdílem též je jeho úspornost oproti dvoumotorovým sovětským/ruským letounům a menší silueta na radarovém odrazu.
Ukrajina tím získá, pokud budou přeneseny klíčové technologie, nezávislost na Rusku. A navíc může vybojovat kontrolu nad svým vzdušným prostorem a držet ruské letectvo v bezpečné vzdálenosti. Vše závisí ale na rychlosti a objemu dodávek.
Psali jsme
Turecko má zájem o nákup stíhačů F-16V od USA, ale k jejich pořízení nemusí nakonec dojít, a proto se Ankara dívá i jiným směrem...
Jedno či deset letadel Ukrajině válku nevyhrají. Ano, je to hodně peněz, ale rozhodující budou technologie. Laicky řečeno, kdo koho dříve vidí a dál dostřelí. A v tom by letoun F-16 měl mít převahu nad letouny MiG a Su.
Lze jen doufat, že se Ukrajina rozhodne pro jeden typ letounů, aby snížila logistickou a výcvikovou náročnost. Jen si připomeňme, že by měla mít MBT Leopard, Challenger, Abrams a snad i Leclerc, různá BVP a houfnice americké či německé provenience s jinou ráží (155 mm) než má Ukrajina, nemluvě o tom, že PzH-2000 je jiná než M109 Paladin – snad kromě munice NATO.
Psali jsme
Názvy, které ruští konstruktéři či vojáci dávají svým zbraním, mají rovněž působit psychologicky, jako určitý výsměch nepříteli či zastrašovací prostředek....
Takže všechny čeká mnoho práce. Přezbrojení, jak se potvrdilo přecvičení z expedičních vojsk na teritoriální obranu a její posílení, připravenost na cokoliv (když někomu uletí raketa), případné záškodnické/sabotážní aktivity a samozřejmě zvýšenou činnost tajných služeb. Pokud Ukrajina obdrží západní tanky a letouny, tak jistě z Ruska tam bude maximální zájem zjistit, co se dá.
Zdroj: cnn.com, reuters.com
Tagy