Ukrajinské stíhací letectvo může přezbrojit na letoun F-16. Má se Putin bát amerického ,,gamechangeru"?

Ukrajinské stíhací letectvo může přezbrojit na letoun F-16. Má se Putin bát amerického ,,gamechangeru&quote;?
Autor fotografie: Commander, U.S. Naval Forces Europe-Africa/U.S. 6th Fleet, flickr public domain|Popisek: F-16
30 / 01 / 2023, 13:00

Jak již bylo mnohokrát řečeno, tzv. opotřebovávací válka na Ukrajině silně vyčerpává zdroje. A těch má Rusko více než Ukrajina. Ale ani na jedné straně nejsou nekonečné, proto třeba Rusko používá letouny MiG-31 a střely dlouhého dosahu, aby své letouny udrželo mimo dosah ukrajinské PVO a letounů. Zavedení stroje F-16, záleží, o jaký model se bude jednat, bude jistě generační skok, ale není to ze dne na den. Nelze ani přehlédnout, že některé země, jako Finsko nebo Švýcarsko, které mají F/A-18, chtějí přezbrojit na F-35 a starých letounů se budou chtít zbavit.

/AKTUALIZOVÁNO/ - Americký prezident Joe Biden v pondělí prohlásil, že USA nakonec stroje F-16 Ukrajině nedodají. Ostatní spojenci, Francie či Nizozemí, však dodávku stíhačů F-16 nevyloučili. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že by případná dodávka neměla dále eskalovat konflikt a stroje by nesměly být určeny pro útok na ruské území. Nizozemský premiér Mark Rutte řekl, že o možném předání letounů napadené zemi se může jednat, pokud o ně Ukrajina požádá.

Zavedení nového letounu není jen letoun sám o sobě. Je to kapacita dodávek, doba na výcvik pilotů a mechaniků, dodávky náhradních dílů a samozřejmě výzbroj. V daném případě jde o palubní munici pro kanon, ale jsou zde i rakety vzduch-vzduch, vzduch-země, protiradarové, protilodní nebo pumy různého určení.

A samozřejmě určení a sofistikovanost munice je určující pro její cenu. Již jen samotný letoun stojí více než 18 mil. USD. Takže pokud sečteme cenu letounu, náhradních dílů, výcviku a výzbroje, celková cena se šplhá vysoko nad 20 mil. USD.

Ukrajina byla nejdříve vděčná za protitankové zbraně, pak požadovala PVO, pak BVP a dělostřelectvo, MBT a nyní letouny. V podstatě se jedná o kompletní přezbrojení státu velké rozlohy, jenž si zřejmě nemůže ekonomicky dovolit přezbrojení zaplatit a spoléhá na dary. Jenže v rámci darů přicházejí různé typy techniky, jež pak již bude po válce nutno „za vlastní“ nějak sjednotit.

Takže zavedení F-16 jistě není špatné řešení, ale jak již bylo řečeno, zatím to závisí na finálním rozhodnutí americké strany, rychlosti dodávek všeho a výcviku. Samozřejmě, v rámci výzbroje jsou nejdražší opticky naváděné střely, střely „vystřel a zapomeň“ a střely s možností útočit za horizont, tedy přímou viditelnost. Pak je otázkou, co kdo, v jakém množství a jak dlouho může poskytnout. To samé se týká i bomb, zda se jedná o tříštivo-trhavé, nebo speciální určené třeba k ničení bunkrů.

F-16 může změnit situaci na ukrajinském bojišti. Ani ne tak jeho specifikací jako spíše škálou a výkonností nesených zbraní. Rozdílem též je jeho úspornost oproti dvoumotorovým sovětským/ruským letounům a menší silueta na radarovém odrazu.

Ukrajina tím získá, pokud budou přeneseny klíčové technologie, nezávislost na Rusku. A navíc může vybojovat kontrolu nad svým vzdušným prostorem a držet ruské letectvo v bezpečné vzdálenosti. Vše závisí ale na rychlosti a objemu dodávek.

Jedno či deset letadel Ukrajině válku nevyhrají. Ano, je to hodně peněz, ale rozhodující budou technologie. Laicky řečeno, kdo koho dříve vidí a dál dostřelí. A v tom by letoun F-16 měl mít převahu nad letouny MiG a Su.

Lze jen doufat, že se Ukrajina rozhodne pro jeden typ letounů, aby snížila logistickou a výcvikovou náročnost. Jen si připomeňme, že by měla mít MBT Leopard, Challenger, Abrams a snad i Leclerc, různá BVP a houfnice americké či německé provenience s jinou ráží (155 mm) než má Ukrajina, nemluvě o tom, že PzH-2000 je jiná než M109 Paladin – snad kromě munice NATO.

Takže všechny čeká mnoho práce. Přezbrojení, jak se potvrdilo přecvičení z expedičních vojsk na teritoriální obranu a její posílení, připravenost na cokoliv (když někomu uletí raketa), případné záškodnické/sabotážní aktivity a samozřejmě zvýšenou činnost tajných služeb. Pokud Ukrajina obdrží západní tanky a letouny, tak jistě z Ruska tam bude maximální zájem zjistit, co se dá.

 

Zdroj: cnn.com, reuters.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace