foto: Wikimedia Commons, volné dílo/Generál MacArthur
Douglas MacArthur měl v roce 1942 namále, když musel uprchnout z japonského obležení na Filipínách.
Slavného amerického generála Douglase MacArthura asi nemusíme širšímu publiku dlouze představovat. Pětihvězdičkový generál byl během druhé světové války velitelem spojeneckých vojsk, která bojovala v Pacifiku. Není však na druhé straně příliš známým faktem, že v roce 1942 unikl z japonského sevření na Filipínách na torpédovém člunu PT.
Psali jsme
Dalekonosné superdělo V-3 bylo určeno ke zničení Londýna během druhé světové války. Ostřelovat ho mělo z francouzského území. Plány však nešly...
Boje v Tichomoří představovaly během druhé světové války jednu z klíčových oblastí, kde probíhaly tvrdé boje s rozpínavými Japonci. Filipíny byly opěrným bodem, který měl odrazit plánovaný japonský útok. Právě generál Douhlas MacArthur byl pověřen úkolem připravit obranu Filipín proti japonskému úderu. Nicméně ani Američané a špatně vycvičení Filipínci nedokázali zabránit japonské invazi a sám MacArthur byl nucen se stáhnout na poloostrov Bataan a následně na opevněný ostrov Corregidor v Manilské zátoce.
Poručík John Bulkeley 1. března 1942 tušil, že je něco ,,ve vzduchu". MacArthur ho pozval na informativní oběd na základně na ostrově Corregidor. Probírali nepříznivou situaci, kdy americké a filipínské síly byly obklíčeny na nedalekém ostrově Bataan. Neměly potřebné vzdušné krytí, postrádaly zásoby, munici a trpěly tropickými nemocemi. Naděje bylo vlastně tím posledním, co obránci ostrova Bataan měli. Nicméně v ohrožení byl i ostrov Corregidor a tedy samotný generál MacArthur.
Psali jsme
Pokud bychom měli jmenovat jednoho italského válečného zločince, který se vymykal, byl by to zcela jistě Rodolfo Graziani. Při italské invazi do Etiopie...
Prezident Franklin D. Roosevelt, který sice neměl MacArthura příliš v lásce, protože jej považoval za potenciálního politického rivala po skončení války, nařídil, aby generál unikl se svou skupinou do Austrálie. MacArthur se rozhodl, že část z cesty se uskuteční na torpédovém člunu PT, o čemž byl zpraven i jeho kolega Bulkeley, jemuž generál zároveň oznámil, že se vrátí z Austrálie s posilami, které pomohou posádkám ostrovů, které nemohly samy odolat japonskému sevření.
Torpédový člun měl MacArthura a další odvézt na ostrov Mindanao a odtud měl generál a jeho skupina odletět letadlem do Austrálie. Bulkeley však nemohl zprvu věřit svým očím, protože podle něho se jednalo o velmi nebezpečný podnik. ,,Pane, nebylo by pro vás bezpečnější se na Mindanao dostat ponorkou či letadlem?" ptal se až skoro vyděšeně Bulkeley generála. Předtím to ostatně udělal i admirál Thomas C. Hart, který se svou skupinou unikl ponorkou. MacArthur však pohotově Bulkeleymu s úsměvem opáčil, že Japonci nebudou čekat, že se na ostrov Mindanao dostane právě torpédovým člunem. Navíc se generálovi poněkud zajídala možná představa, že by zůstal uvězněn někde na cestě v ponorce. Bulkeley, který měl čluny pro MacArthurovu skupinu připravit, pak nakonec s odvážnou, avšak současně nebezpečnou akcí souhlasil.
Psali jsme
Matej Kocák je málo známým hrdinou, který na sebe výrazně upozornil v první světové válce. Za své válečné zásluhy získal dvě Medaile cti,...
Celkem měly být vypraveny 4 torpédové čluny (PT-32, PT-34, PT-35 a PT-41) z různých částí ostrova tak, aby nevzbudily japonskou pozornost. Malý konvoj se pak vydal na strastiplnou cestu a někteří členové posádky začaly poměrně brzy pociťovat žaludeční nevolnost. To se týkalo i samotného generála MacArthura v Suluském moři. Právě Suluské moře MacArthurově posádce ,,zatopilo" asi nejvíce. Podmínky na něm byly skutečně drsné, kromě toho ale v jeden okamžik hrozilo, že člun spatří japonský křižník, který plul opodál. Z břehů pak představovaly nebezpečí pobřežní japonské baterie, jimž se ovšem čluny do hledáčku nedostaly.
Nejen Suluské moře mělo ohrozit odvážnou misi 4 torpédových člunů. Nebezpečím byly i velké vlny, které mohly vpodstatě v mžiku smést posádky z člunů. Do toho se dostavila nespavost, celková únava a někteří začali ztrácet naději, že se na ostrov Mindanao a odtud do Austrálie skutečně dostanou.
Nakonec však posádky po několikadenní cestě zdárně dopluly do cílové destinace - ostrova Mindanao. MacArthur pak řekl Bulkeleymu, že ocení každého muže své jednotky Stříbrnou hvězdou za statečnost. Poručíkovi pak osobně poděkoval. ,,Dostal jsi mě ze spárů smrti a to ti nikdy nezapomenu," řekl mu. Na skupinu pak čekala cesta do Austrálie. Na letiště dorazily dva bombardéry B-17, jež měly dopravit MAcArthura a další do Austrálie, jak nařídil prezident Roosevelt. 17. března 1942 dva ,,napěchované" bombardéry odstartovaly po určitých potížích s motory a nabraly směr Austrálie. Když se letouny blížily k Darwinu, byly informovány, že letiště jsou napadeny Japonci, a tak bombardéry byly odkloněny na Bachelor Field.
Psali jsme
Major Charles Joseph Loring položil svůj život v akci, při níž nasměroval svůj letoun proti nepřátelské protivzdušné obraně.
Strastiplná a nebezpečná cesta však nakonec dopadla úspěšně a Austrálie mohla přivítat vyčerpaného MacArthura a jeho skupinu. 20. března 1942 pronesl generál svou řeč, v níž prohlásil, že se dostal z obklíčených Filipín, ale že má v plánu se tam vrátit. To se však v roce 1942, jak původně plánoval, nestalo, protože spojenecké síly o pár měsíců později kapitulovaly. Ostrov Bataan padl 9. dubna 1942 a Corregidor, kam se dočasně přemístil MacArthur, vzdoroval japonské přesile do 6. května 1942.
MacArthur se však vrátil na Filipíny na ostrov Leyte v roce 1944, a to doslova na ,,vítězné vlně". Byl to právě později proslavený generál, který převzal 2. září 1945 na vlajkové lodi USS Missouri s admirálem Nimitzem japonskou kapitulaci. Po válce stal MacArthur generálem okupační armády USA a generálem OSN na Korejském poloostrově. Jak předpověděl předtím Roosevelt, generál se snažil dostat i do politiky, ale nakonec neuspěl. MacArthurův bohatý život se uzavřel v roce 1964, kdy ve věku 84 let umírá v Norfolku.
Zdroj: National Interest
Tagy