Ruský jaderný titán Admiral Nachimov se probouzí z dlouhého spánku

Ruský jaderný titán Admiral Nachimov se probouzí z dlouhého spánku
Popisek: Ilustrační obrázek lodi třídy Kirov
10 / 12 / 2017, 13:00

Podle satelitních záběrů na loděnici Sevmash v Severodvinsku se na opravovaném jaderném bitevním křižníku z dob SSSR objevily změny na superstruktuře lodi, práce na lodi o výtlaku téměř 27 000 tun pokračují.

 

psali jsme: Stříbrná kulka na Armatu. NATO vyvíjí zbraň schopnou zničit ruskou tankovou chloubu

V létě 2017 ruská televizní stanice Zvezdočka zveřejnila záběry lodi třídy Kirov v docích, na kterých je patrné umisťování vertikálního odpalovacího zařízení, které umožňuje odpal řízených střel Kalibr a Onyx.

Admiral Nachimov bude mít deset odpalovacích zařízení, každé po osmi boxech. Tyto moderní komplexy mají nahradit již nevyráběné střely Granit z dob Sovětského impéria.

Dojde i k výraznému posílení protiletecké ochrany lodi, kdy systém S-400 nahradí S-300F, který byl nainstalován na křižník dříve, Poliment-Redut nahradí OSA-M.

Psali jsme: Ruský křižník Kirov vs. americký USS Zumwalt: Kdo vyhraje?

Nuclear_cruiser_Frunze

Zatímco dříve nadzvukové střely P-700 Granit instalované na křižníku byly schopné zasáhnout pouze cíle na vodě, nyní po instalaci nových střel Kalibr bude křižník moci zasáhnout cíle nejen je, ale také pozemní cíle, což výrazně zvýší bojový potenciál této lodi, která je opravována v ruských loděnicích Sevmaš od roku 2015.

Psali jsme: Je snad ruská letadlová loď Admiral Kuzněcov prokletá? Má další zásadní problém

Lodě třídy Kirov byly v sovětském námořnictvu určeny k likvidaci lodních svazů nepřítele, díky své těžké protilodní výzbroji. Kirovy jsou největší hladinové lodě postavené po 2. světové válce s délkou blížící se bitevním lodím jako je USS Iowa. Výtlak je proti tomuto americkému gigantu pouze poloviční – pouhých 24 000 tun. To je z velké části i kvůli jejich využívání jaderné energie pro pohon namísto kotlů a turbín, což dává lodi Admiral Nachimov a jejím sestřičkám maximální rychlost 31 až 32 uzlů.

Psali jsme: Loď USS Zumwalt má za sebou první část předávání US Navy

Lodě třídy Kirov jsou lehčí i proto, že nemají těžkou dělovou výzbroj, ale dosud spoléhaly na dvacet gigantických protilodních střel P-700 Granit s doletem až 500 km a rychlostí 2,5 Machu. Systém P-500 Granit umožňuje vypálit dvacet raket na cíle vzdálené až 500 kilometrů. Systém řízení palby umožňuje řídit střely až prakticky do zásahu cíle, kdy vedoucí střela letí ve vyšší výšce kvůli identifikaci cíle a další jsou v nižší letové hladině. Pokud dojde k sestřelení vedoucí rakety, automaticky dojde k převzetí její role další střelou.

Technické údaje původního provedení třídy Kirov (1144 Orlan):

Výtlak až 26 396 t (plný)
Délka 252 m
Šířka 28,5 m
Ponor 10,33 m

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.