Třicetiletá válka: Den Brna 1645–2018

Třicetiletá válka: Den Brna 1645–2018
Autor fotografie: Michaela Wecker|Popisek: Den Brna
24 / 07 / 2018, 16:30

Městská slavnost je připomínkou slavné a úspěšné obrany brněnských hradeb před útoky švédského vojska za třicetileté války. Brno si tento významný den připomíná každý rok v termínu vždy kolem 15. 8. Letošní oslavy 373. výročí budou probíhat hned dva víkendy a uskuteční se na dvou brněnských vrších. O víkendu 11. – 12. 8. bude připraven program na Petrově a v jeho okolí, mezi víkendy bude připravena zábava pro děti a oslavy zakončí v sobotu 18. 8. historická vojska na Špilberku. Akci pořádá TIC BRNO ve spolupráci s Biskupstvím brněnským, Společností 1645 a Muzeem města Brna, pod záštitou brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho a primátora statutárního města Brna Petra Vokřála.

Oslavy, jejichž tradici založila Společnost 1645 v roce 1995 akcí na Zelném trhu,  každoročně připomínají hrdinné obránce, kteří pod velením plukovníka Jana Ludvíka Raduita hraběte de Souches (1608–1682) své město v roce 1645 ubránili před mnohonásobnou přesilou švédských vojsk vedených proslulým generálem Lennartem Torstensonem (1603–1651).

Den Brna

Psali jsme: Třicetiletá válka: bitva o Mníšek

Posádka Brna v síle asi 1500, z nichž jen 500 byli profesionální vojáci a ostatní byli příslušníky městské milice, odolávala mezi 3. květnem a 23. srpnem 1645, tj. plných 112 dnů, bezmála třicestitisícové švédské armádě. Torstenson s nepořízenou odtáhl, když neuspěl jeho generální útok, který byl obránci odražen právě 15. srpna. Úspěch při obraně města přispěl mj. k tomu, že se Brno stane moravskou metropolí. Plukovník Raduit hrabě de Souches, který skvělým způsobem připravil město k obraně, jíž následně dovedně řídil, pokračoval ve službě císaři, působil v Leopoldově, Olomouci, bojoval v Pomořansku proti Švédům a v Uhrách proti Turkům. Je pochován v kostele Sv. Jakuba Staršího v Brně.

Vojensko-historická část vzpomínkové akce patří v České republice mezi významné programy věnované období třicetileté války, účastní se jí přibližně stovka vojáků, mušketýrů, pikenýrů, arkebuzírů, pěších i jízdních, dělostřelců.

Psali jsme: Brilantní taktika katolíků u bitvy u Záblatí: Kouř a nesnesitelné horko způsobilo, že zmatení vojáci začali útočit na své spolubojovníky

Program:

SOBOTA 11. SRPNA

Areál  Petrova

Diecézní muzeum 10.00 – 17.00 hodin

 • možnost návštěvy stálé expozice "Vita Christi" s gotickým deskovým obrazem Madona z Veveří
 • výstava „František Sušil – život, dílo, odkaz " v  tzv. Propité věži katedrály  sv. Petra a Pavla
 • výstava "Století sakrální architektury"  v románské kryptě katedrály sv. Petra a Pavla
 • Restaurace  „L’Eau Vive / Živá voda 15.30 – 18.30 hodin: „Exotická ochutnávka“

Katedrála sv. Petra a Pavla

 • 9.00 – 18.30 Volný vstup do katedrály
 • 10.00 – 18.30 a 20.00 – 21.00 Jedinečná vyhlídka z věží katedrály s nabídkou nočního pohledu na město
 • 19.00 Pozdravy brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho a primátora statutárního města Brna Petra Vokřála  k oslavám Dne Brna, koncert duchovní hudby v rámci festivalu „Maraton hudby Brno 2018“

NEDĚLE 12. SRPNA

 • 10.30 Pontifikální bohoslužba na poděkování Bohu a za šťastnou budoucnost města Brna. Hlavní celebrant brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle

STŘEDA 15. srpna

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie Staré Brno

 • 18.00 Pontifikální bohoslužba u palladia města Brna.  Hlavní celebrant brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle

Psali jsme: Před 370 lety byla osvobozena Jihlava ze švédského sevření. Městu vládl krutý plukovník

SOBOTA 18. srpna

 • 10:00 Nástup vojska na Špilberku
 • 10:30 Řazení vojska naproti Hotelu Internacional (park pod hradem)
 • 10:45 Pochod vojska městem do kostela Sv. Jakuba
 • 11:00 Položení kytice u Raduita de Souches v chrámu Sv. Jakuba
 • 12:00 Návrat vojska na hrad
 • 16:00 Bitevní střet na svazích pod Špilberkem
 • 20:00-22:00 Večerní program na Špilberku Zněna programu vyhrazena.

orientační plán pevnosti

Souběžně budete moci navštívit jarmark a shlédnout program probíhající na pódiu.

Den Brna

Web TIC Brno

Web Společnosti 1645

Facebooková událost

Fotografie Michaela Wecker

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace