Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: Admirál Makarov
Ruská fregata Admirál Makarov se po potopení křižníku Moskva stala vlajkovou lodí Černomořské flotily. Ale i toto plavidlo bylo poškozeno ukrajinskými drony. Nyní se po dlouhodobé nepřítomnosti objevilo v Novorossijsku.
Potopení křižníku Moskva bylo další velkou ranou pro prestiž ruského hladinového loďstva. Po počátečním mlžení byl Kreml ztrátu nucen přiznat. Na jeho místo nastoupila fregata Admirál Makarov, ale i ta byla podle časopisu The Week poškozena v Sevastopolu v říjnu 2022 útokem ukrajinského dronu. Následovalo velké ticho okolo plavidla, které se teď podle polského WPtech objevilo v Novorossijsku, kam se uchýlily zbytky Černomořské flotily ve snaze se vyhnout ATACMS, Storm Shadow, SCALP-EG a UAV, které pravidelně útočily v Sevastopolu.
Střely s plochou dráhou letu Kalibr na Admirál Makarov
Podle Forbesu nese Admirál Makarov 24 raket země vzduch 9M317M, které používá pozemní systém protivzdušné obrany Buk-M2. Jedná se o střely středního dosahu a jsou uloženy ve 12 tubusech po dvou u odpalovacího systému 3S90M, tedy opět se jedná o Buk-M2. Ten je napojen na letecký vyhledávací radar M2M a radar řízení palby 3R14N-11356 FCS. Zbylé střelecké radary JSC 5P-10 Puma FCS a MR-90 Orekh SAM FCS jsou pro námořní kanón A-190 Arsenal a moderní systém AK-630 CIWS, který je na lodi dvakrát. Velká otázka ovšem zní, zda se aspoň trochu může rovnat americkým Phalanxům. Je zde i velký otazník schopnosti lokalizovat drony. Rusové s tím mají potíže na souši a není důvod si myslet, že na vodě by to mělo být jinak.
Pokud bychom měli doplnit nesenou výzbroj, má Admirál Makarov osm odpalovačů Igla-S. Jedná se opět o námořní verzi pozemního systému protivzdušné obrany krátkého dosahu (SAM). Loď nese jeden raketomet pro protiponorkové střely RBU-6000 a dva dvojité torpédomety ráže 533 milimetrů. Výčet je na loď o výtlaku 4 000 tun velmi dlouhý. Metrika Rusů ohledně korvet a fregat je jiná než na západě. Tam jsou fregaty nesrovnatelně větší. Aktuálně testovaný britský HMS Glasgow třídy Type 26 má výtlak osm tisíc tun, je dvakrát větší než Admirál Makarov.
Jenže hlavní zbraní ruského plavidla podle Military Factory jsou dva čtyřnásobné odpalovače UKSK VLS pro střely Kalibr, Oniks nebo Zirkon. Admirál Makarov zřejmě nese rakety Kalibr. Jedná se o střely s plochou dráhou letu, které může loď použít proti ponorkám, lodím i pozemním cílům. V úvahu přichází dvě verze střel Kalibr. Pravděpodobnější je 3M54T o délce téměř devět metrů a s hlavicí o váze 200 kilogramů. Její dosah činí 660 kilometrů a má vektorování tahu, může při letu manévrovat. Rychlost činí 0,8 Mach, tedy asi 980 kilometrů za hodinu.
Kalibr s inerciálním naváděním
Druhou variantou je Kalibr 3M14T, která má dosah 2 500 kilometrů a inerciální navádění. Hlavice už má 450 kilogramů. Obavy panují ze zapojení Admirála Makarova do současného bombardování energetické infrastruktury na Ukrajině. Rusové střely Kalibr používají hojně od začátku konfliktu. Ale i tyto rakety mají technologické potíže a často nezasahují určené cíle nebo selhávají. Třeba v říjnu 2022 se raketa Kalibr zřítila v Moldavsku, Rusové tvrdí, že to bylo po zásahu ukrajinské PVO. Ta ovšem v té době v žádném případě nedisponovala moderními systémy jako NASAMS, Patriot nebo Iris-T.
Admirál Makarov dosahuje rychlosti třicet uzlů, posádku tvoří 200 mužů, což je na takovou loď opravdu hodně, ale jedním z důvodů je nepochybně velké množství palebných systémů na palubě. Námořníci na vodě vydrží třicet dnů bez doplňování zásob. Na druhou stranu se Rusové podle WPtech necítí bezpečně ani v Novorossijsku, kde Kreml učinil celou řadu dodatečných bezpečnostních opatření. Na pobřeží jsou rozmístěna kulometná stanoviště, asi ve velkém množství, aby měla smysl. Poláci uvádí, že na Admirála Makarova byla nakládána munice, což by svědčilo o nadcházejícím nasazení. Černomořská flotila v poslední době moc aktivní není.