Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Umělecká představa bombardéru PAK DA
Ruský neviditelný bombardér PAK DA má před sebou ještě dlouhou cestu. Rusové často přeceňují samotnou výrobu nových vojenských technologií. Přecházejí od ohlašování prototypů přes bombastická prohlášení o tom, jak jejich zbraně nemají analogy až po nikdy nezapočatou sériovou výrobu.
V létě 2021 ruská státní média uvedla, že PAK DA bude připraven s demoprototypem na rok 2023. Oznámení odkazovalo na plánovaný stealth bombardér, který je obklopen rojem dronů a dokonce je schopen odpalovat hypersonické zbraně. Toto vychloubání musí být považováno za předčasné, protože není mnoho důkazů, že letadlo je skutečné.
Je logické, že Rusové chtějí (nebo potřebují) svůj vlastní stealth bombardér. Američané mají svůj B-21 Raider a Číňané svůj H-20. Rusové jsou na třetím místě, pokud jde o vývoj vlastního bombardéru domácí výroby s charakteristikou stealth.
To, co víme o PAK DA, je velmi omezené. Při zkoumání nejnovějšího uměleckého ztvárnění vidíme, že letoun má formu létajícího křídla. Předpokládá se, že letadlo je podzvukové a bude mít ve svém nákladu řadu bomb, řízených střel, a dokonce i hypersonických zbraní. Předpokládá se, že maketa v plné velikosti je vyrobena ze dřeva, což je další důvod k pochybnostem, že se letadlo v dohledné době dostane do fáze létajícího demonstrátoru.
Když se Interfax zeptal Denise Manturova z Ministerstva průmyslu a obchodu Ruské federace na bombardér PAK DA a jak na tom bude ve srovnání s americkým B-21, Manturov byl přinejlepším opatrný.
„Podle plánu je realizován komplex experimentálních návrhových prací. Společně se zákazníkem byl určen vzhled letadla. V souladu se smlouvou a rámcovým harmonogramem probíhá postupné předávání pracovní projektové dokumentace výrobci. Na samotném místě výroby probíhá souhrnná montáž prototypů. Samozřejmě jsme si dali za úkol vytvořit technologii, která svými schopnostmi předčí technologie jiných zemí,“ řekl.
Rusové věří, že dřevěný prototyp bude mít lepší technologii než konkurence, což se snadno řekne a hůře provede. Jejich stealth schopnosti jsou daleko za Američany a Číňany. Rusové mohou mít malé modely PAK DA, které procházejí testováním v aerodynamickém tunelu. Musí také vyrobit nový motor, což se podle vedení akvizic děje právě teď. Uvedli, že letoun bude připraven k nasazení kolem roku 2027.
Pět let od dřevěného prototypu bez dokončeného motoru by mohlo být příliš krátkých. Pravděpodobnější je, že stealth bombardér bude připraven až v roce 2030. Ilustrativním příkladem je ruský program stealth stíhaček Su -57, což nás může vést k předpovědi, jak si povede projekt PAK DA.
Program „neviditelných stíhaček“ Su-57 je názorným příkladem problémů Moskvy s technologií stealth.
Vývoj Su-57 byl zahájen v roce 2002 a ruskému letectvu jich bylo dodáno pouze 12. To je tedy 20 let od výzkumu a vývoje k dodání stíhačky, která se zatím ani nemontuje v rámci sériové výroby. Možná se Rusové dozvěděli více o technologii stealth z programu Su-57, kterou lze přenést na PAK DA, ale to se teprve uvidí. Zejména proto, že prototyp PAK DA je nyní vyroben ze dřeva, jak už jsme uvedli.
Je ale pravděpodobné, že Rusové budou pokračovat v práci na PAK DA. Mohlo by to změnit taktiku ruského letectva. Stealth bombardér by se mohl vyhnout protiletadlovým systémům NATO nebo zůstat mimo dosah a odpalovat řízené střely, aby zlikvidoval radar nebo velitelská a řídicí centra. Schopnost odpalu hypersonických zbraní by bombardér učinila cenným pro ruské letectvo. Mohl by nést i jaderné zbraně. PAK DA by dokonce mohl fungovat jako mozek flotily bezpilotních bombardérů a autonomních tankerů.
A co když PAK DA není vůbec stealth a má sloužit jako raketový „náklaďák“ místo toho, aby pronikal nepřátelskými systémy protivzdušné obrany? Bez stealth charakteristik by vývoj PAK DA mohl zrychlit. Otázkou ale zůstává, zda by mělo cenu na něco takového plýtvat zdroji finančními i lidskými. Stejnou roli totiž může nosiče raket může zastávat i stávající flotila sovětských bombardérů Tu-160 a Tu-95.
PAK DA by také mohl mít větší nosnost, než různé americké bombardéry jako jsou B-2 nebo B-1. Je logické, že Rusové by chtěli větší, strategické letadlo.
Bohužel, toto vše jsou spíš spekulace, je příliš brzy říkat, co Rusové postaví. Ale pokud bude zkonstruován do konce desetiletí a uveden do provozu, a bude alespoň trochu odpovídat tomu, o čem mluví ruská propaganda, stane se něčím, s čím bude muset NATO počítat.
Server The Aviatonist o PAK DA psal v roce 2017 toto:
Vyvíjený konstrukční kanceláří Tupolev od roku 2009, PAK DA je nový bombardér, který Rusko plánuje nasazovat u jednotek v roce 2023, a nahradit tak stárnoucí vozový park Moskvy stávající se z sovětských strojů Tu-95 Bear, Tu-22M3 Backfire a Tu-160 Blackjack.
Podle nejnovějších zpráv státem řízeného serveru Sputnik se očekává první let nového strategického bombardéru někdy před rokem 2021, přičemž první dodávky začnou o pár let později, i když se to celé zdá být poněkud optimistické, když podle plánů roku 2013, měl PAK DA vstoupit do výrobní fáze okolo roku 2020, a první bombardér v činné službě měl být zařazen v letech 2025-2030.
Takže jako u většiny ruských projektů, dochází ke značnému zpoždění a Rusko bude mít nyní i další problémy vzhledem k nedostatku vyspělých technologií, které dováželo ze Západu jako jsou procesory, obvody a další vysoce vyvinuté technologie.
Vzhledem k technologické převaze USA a Číny ale patrně není možné očekávat „gamechanger“ na úrovni amerického B-21 Raider.
A to nejlepší nakonec. Už jen samotná skutečnost, že Rusko i nadále investuje do programu PAK DA je jasným důkazem, že stealth nejen funguje, ale že je to něco, s čím musí všichni hlavní tři hráči počítat ve svých plánech a válečných hrách.
Zdroj: 19fortyfive.com, The Aviationist, Sputnik