KOMENTÁŘ: Írán jako sluha dvou pánů. Čile obchoduje jak s agresorem, tak obráncem

KOMENTÁŘ: Írán jako sluha dvou pánů. Čile obchoduje jak s agresorem, tak obráncem
foto: Fars Media Corporation, CC BY 4.0/Íránský dron Šahíd 129 (ilustrační obrázek)

Írán přednostně začal spolupracovat s Ruskem dodávkami dronů. Ale nyní se objevují informace o tom, že je aktivní i směrem k Ukrajině.

Dodávky Rusku jsou celkem jednoduché, a to Kaspickým mořem. Na Ukrajinu to je již složité. Buď musí být materiál přepraven letecky, nebo v součinnosti s Ázerbájdžánem a Gruzií, případně Tureckem, nebo samostatně po moři. To ale vyžaduje plavbu z Perského zálivu kolem celého Arabského poloostrova do Středomoří a pak do Černého moře.

Pokud Írán obchoduje s oběma stranami je evidentní, že jde především o zisk finančních prostředků. Mezinárodní sankce omezují jeho ekonomiku, takže se nerozpakuje obchodovat kdykoliv a s kýmkoliv. A právě drony a munice jsou v současném konfliktu nejžádanějšími komoditami.

Ukrajina samozřejmě požaduje i obrněnou techniku, dělostřelectvo a letouny, ale dronů a munice všech ráží je největší spotřeba. Do Ruska mají mířit primárně drony, kdežto na Ukrajinu munice.

U dronů je otázkou, zda se jedná o průzkumné, nosiče bomb nebo raket či sebevražedné (loitering munition). Potom je podstatná odolnost proti REB, tedy rušení navádění a u sebevražedných dronů i schopnost skupinového útoku.

Drony se v této válce prokázaly jako jeden z velmi účinných zbraňových systémů. Jenže dodávat je oběma stranám znamená, že obě strany znají technologii. Tedy je jednodušší je rušit nebo ničit. Ale protože Rusku ani Ukrajině nikdo nebo minimálně drony nedodává, je to pro Írán celkem výhodný obchod. Velká spotřeba a velké dodávky a především velké peníze.

Jak již bylo zaznamenáno i z evropských zemí, obchody lze realizovat i za pomoci prostředníka, tedy třetí země, například Lucemburska. To je nekonfliktní země bez vlastní armády. I proto jsou třeba NATO letouny AWACS registrovány zde.

Na místě se vždy najde, kdo je výrobcem, ale v otázce dodavatele se již dá mlžit. Takže pokud Írán přímo zásobuje Rusko, může cestou prostředníka zásobovat i Ukrajinu, aby si nepoškodil vztahy s Ruskem.

Lze předpokládat, že íránské dodávky všeho druhu budou vysoké. Pokud Rusko zahájilo zimní ofenzívu na celé frontě, jistě bude vysoká poptávka po munici i dronech na obou stranách. Rusko je v munici zřejmě soběstačné, ale Ukrajina vzhledem k dodávkám ze západu s jinou ráží a nepopiratelných ztrát už zřejmě ne. Drony jsou užitečné ve všech formách, ale u těch sebevražedných je největší spotřeba – není návratu.

Dá se říci, že Írán našel okno v obchodě se zbraněmi, kdy je mezi válčícími stranami po nich poptávka, ale ta není nekonečná. Dále našel možnost příjmu financí i přes embargo, a to zřejmě je zatím celkem silný zdroj.

Největším producentem dronů jsou USA, ale na síle nabírá i Polsko, silný je i Izrael nebo Turecko. Ale tyto země rozhodně nebudou zásobovat Rusko, pouze Ukrajinu. Írán si s tím příliš hlavu neláme.

Takže dá se říci, že souboj íránských dronů je na pořadu dne. Jde jen o to, která strana bude mít více dodávek a lepší výcvik. Jenže dle dostupných informací Írán vyrábí asi 36 typů dronů, takže je otázkou, komu co dodává.

V rámci munice zde převládá sovětská/ruská technologie jako 122 nebo 152 mm, ale vzhledem k minulosti jsou zde k dispozici i západní ráže třeba 155 mm. Takže Írán může zásobovat kohokoliv čímkoliv.

Zdroj: cnn.com, reuters.com

Tagy