Autor fotografie: The U.S. National Archives / Picryl|Popisek: Křižník Frunze třídy Kirov, nyní Admiral Lazarev
V 70. letech minulého století se Sovětský svaz pustil se do projektu, který žádné námořnictvo neudělalo po celá desetiletí. Postavil válečné lodi třídy Kirov, které jsou svou velikostí srovnatelné s bitevními loděmi první a druhé světové války.
Americké námořnictvo, a vlastně všechny další armády na světě, se v době inciace Projektu 1144 Orlan na začátku 70. let, měly tendenci kvůli nákladům a jejich zranitelnosti spíše větším lodím vyhýbat. Pokládaly si totiž otázku, proč soustředit bojové schopnosti v jediné lodi, která se může rychle stát obětí raket a torpéd. Sověti však tyto lodi nejen postavili, ale stále, avšak jen některé z nich, provozovali i po skončení studené války. Původně byla plavidla plánována pro ohrožení nejcennějšího válečného vybavení US Navy, tedy letadlových lodí a ponorek. Nyní však plní odlišnou roli. Nutí totiž svět, aby na existenci ruského námořnictva nezapomněl.
Řeč je o sovětských křižnících s jaderným pohonem třídy Kirov, které byly postaveny v Leningradských loděnicích. Mezi roky 1974 a 1989 tak byly sestaveny celkem čtyři jednotky této třídy. První z nich, křižník Admiral Ušakov, dříve označovaný jako Kirov, byl dokončen v roce 1980, avšak z aktivní služby ho v roce 1990 vyřadila havárie reaktoru, po které již nebyl opraven. Loď Admiral Lazarev, dříve známý pod jménem Frunze, z roku 1984 a Admiral Nachimov, původně pojmenovaný Kalinin, dokončený v roce 1988 byly odstavené ze služby do konce minulého milénia. Dnes je aktivní pouze Petr Veliký (Pjotr Velikij), dříve známý pod označením Jurij Andropov z roku 1996.
Ze všech tří vyřazených plavidel Admiral Ušakov, Admiral Nachimov a Admiral Lazarev, by měl právě posledně jmenovaný křižník v současné době procházet rozsáhlou modernizací, která byla započata už v roce 2013. Její dokončení původně ruská armáda plánovala na rok 2022, ale poslední fotografie lodě z prosince 2023 v Severodvinských docích armády ukazují loď stále ve stavu oprav a nezdá se, že by se práce příliš blížily ke konci. Právě v prosinci minulého roku však původně ruské námořnictvo předpokládalo, že začne být loď testována.
Lodě třídy Kirov vznikly původně jako jaderné protiponorkové lodě, které měly lovit americké raketové ponorky, nebo chránit sovětské nukleární "bašty" před americkými a britskými útočnými loděmi. V počátcích se tedy SSSR příliš nesoustředil na protilodní schopnosti nicméně jak docházelo ke zlepšování raketové techniky a rostla hrozba zejména amerických letadlových lodí, bylo možné si představit loď, která by mohla spojit bojové schopnosti jak na povrchu, tak pod vodou. Loď, která byla schopná splnit tyto požadavky, však byla obrovská i na standardy studené války. Podle původních plánů měly Kirovy operovat vždy v tandemu s jadernými letadlovými loděmi, avšak ty nebyly nakonec nikdy postaveny.
Postavená okolo systému P-700 Granit, mohla loď třídy Kirov ohrozit jak letadlové lodě, tak plnit také protiponorkovou roli. S výtlakem 26 000 tun byl Kirov obrem oproti předchozím sovětským třídám lodí. USA tak velké lodě vyjma letadlových po 2. světové válce již nestavěla, a proto Kirovy kromě svých vojenských úkolů plnily také úlohu projekce síly Sovětského svazu. Díky kombinaci jaderného pohonu a parních turbín, dosahovaly lodě rychlosti 31 uzlů a měly prakticky neomezený dosah. K těmto údajům připočítejte ohromnou palebou sílu a je tu ideální platforma na projekci prestiže SSSR, která je schopná plnit úkoly kdekoliv na světě.
Zůstal jen jediný jaderný křižník, Pjotr Velikij
Dnes již jediná funkční loď třídy Kirov, Petr Veliký, však podle ruských zdrojů bude brzy vyřazena z arzenálu námořnictva. V dubnu 2023 totiž armáda Ruska oznámila, že po dokončení opravy lodi Admiral Nachimov plavidlo plně nahradí křižník Petr veliký. Toto rozhodnutí je však stále údajně zvažováno a není jisté, jestli k vyřazení lodi nakonec opravdu dojde. Hlavním prvkem modernizace plavidla Admiral Nachimov je výměna jeho zbraňových systémů, při kterých dojde k nahrazení již nevyráběných nadzvukových střel P-700 Granit novými střelami Kalibr.
Nové střely Kalibr umožní lodi zasáhnout cíle nejen na moři, ale také na zemi, což výrazně zvýší bojový potenciál plavidla. Žádné z plavidel třídy Kirov však nikdy nebylo použito při aktivním bojovém nasazení a lodě se pouze několikrát zapojily do mezinárodních námořních cvičení. U plavidel se však v průběhu jejich používání objevilo množství problémů především spojených s funkcí jaderných reaktorů a kvůli tomu musela být často odstavována z provozu alespoň na několik měsíců.
A jaká je tedy výhoda velkých povrchových lodí? Mohou nést více raket, jejich děla dostřelí na větší vzdálenost a hlavně jsou schopné generovat více elektřiny pro senzory, či railguny. Všechny tyto vlastnosti tak lodím, ve srovnání s menšími plavidly, zaručují větší schopnost přežití. V souvislosti s probíhající rekonstrukcí lodi je však potřeba si také položit otázku, jak budou USA reagovat na hrozbu ruských jaderných křižníků. Do služby amerického námořnictva se v příštích letech chystají těžce vyzbrojené gigantické torpédoborce třídy Zumwalt, které možná jako první lodě historie ponesou právě railgun.
Zdroj: Wikipedia