Hanwha Aerospace podepsala smlouvu na dodávku dělostřeleckých systémů K9 a K10 do Rumunska

Hanwha Aerospace podepsala smlouvu na dodávku dělostřeleckých systémů K9 a K10 do Rumunska
Autor fotografie: Hanwha Aerospace, Public domain|Popisek: K10 a K9
10 / 07 / 2024, 13:15

Jihokorejská společnost Hanwha Aerospace podepsala s Rumunskem smlouvu na dodávku 54 samohybných houfnic K9 a 36 vozidel pro zásobování municí K10.

Smlouva, kterou 9. července podepsaly společnosti Hanwha Aerospace a rumunské ministerstvo národní obrany, zahrnuje také muniční a podpůrná vozidla na pásech i na kolech. Hodnota kontraktu se pohybuje kolem 1 miliardy dolarů (23,4 miliard Kč). Rumunsko se stalo desátou zákaznickou zemí provozující vozidla K9 ráže 155 mm/52 mm. Mezi členy NATO je Rumunsko šestou uživatelskou zemí K9 po Turecku, Polsku, Norsku, Finsku a Estonsku. Po Norsku a Austrálii bude Rumunsko také třetím celosvětovým provozovatelem K10, který umožňuje plně automatizované doplňování zásob pro maximalizaci efektivitu dělostřeleckých sil. 

Jedná se o pozoruhodnou dohodu, která může dále posílit strategické partnerství mezi oběma zeměmi,“ uvedl pan Jaeil Son, prezident a generální ředitel společnosti Hanwha Aerospace. „Tento kontrakt zahrnuje nejen dělostřelecká vozidla, ale také podpůrná vozidla a munici, což představuje schopnost společnosti Hanwha Aerospace poskytovat komplexní balíček pokročilých obranných řešení na základě vysoké úrovně technologických znalostí a špičkové světové výrobní kapacity.“ Podle smlouvy bude společnost Hanwha dodávat vozidla postupně v průběhu následujících pěti let, přičemž první dodávka se uskuteční do začátku roku 2027. Většina vozidel se bude vyrábět v Rumunsku s rozsáhlým zapojením místních dodavatelů.

K9 manévruje při výcviku

Společnost Hanwha Aerospace se zavázala maximalizovat přínosy pro rumunský obranný průmysl prostřednictvím různých typů lokalizačních programů, které zahrnují místní výrobu obranného vybavení, zaměstnanost, transfer technologií a zřízení centra excelence pro operace MRO v novém závodě postaveném na zelené louce v Rumunsku,“ uvedl pan Peter Bae, viceprezident společnosti Hanwha Aerospace Europe. „Zapojení rumunského průmyslu do širokých globálních dodavatelských řetězců společnosti Hanwha Aerospace je jedním z potenciálních přínosů, které by Rumunsko mohlo ze spolupráce získat. Prostřednictvím tohoto partnerství spolu s dalšími budoucími projekty by se Rumunsko stalo centrem pozemního podnikání společnosti Hanwha Aerospace v Evropě.

BVP K21 Redback nabídnuto pro rumunský modernizační program

 

V rámci snahy o rozšíření partnerství s Bukureští nabízí Hanwha Aerospace pro rumunský program modernizace bojových vozidel pěchoty Redback. V roce 2023 bylo vozidlo Redback vybráno jako australské BVP nové generace v rámci programu LAND 400 Phase 3 pro dodávku 129 vozidel, z nichž většina bude vyrobena v závodě v Geelongu ve státě Victoria. Pro vítězství v prestižní australské soutěži prošel Redback úspěšně nejkonkurenceschopnějšími testy a hodnoceními BVP na světě, které prokázaly jeho ohromující manévrovací schopnosti a efektivitu zbraní ve srovnání s ostatními bojovými obrněnými vozidly.

 

BVP K21 Redback

Redback je vybaven řadou inovativních technologií, včetně kompozitních gumových pásů, systému aktivní ochrany hard-kill a průhledového displeje na přilbě a systému vrstvené smrtící účinnosti. Díky své přizpůsobivosti a potenciálu růstu bude Redback splňovat operační potřeby rumunské armády v reakci na vznikající hrozby a budoucí prostředí bojiště. Očekává se, že vysoká míra podobnosti mezi K9 a Redbackem, pokud jde o pohonnou jednotku a podvozek, zvýší efektivitu provozu, výroby a údržby obou systémů.

O samohybné houfnici K9

 

Samohybná houfnice K9 byla vyvinuta v roce 1999 ve spolupráci s jihokorejskou Agenturou pro obranný vývoj. Pásový dělostřelecký systém K9, přezdívaný „Thunder“, dokáže poskytovat konzistentní, přesné a rychlé účinky na vzdálenost více než 40 kilometrů. Vozidlo K9 o hmotnosti 47 tun je optimalizováno pro schopnost „Shoot and Scoot“, tedy vypálení několika střel a okamžitý přesun na jiné místo, aby se zabránilo ztrátám při protistřelbě. Po úpravách verze K9A1 je dělostřelecký systém modernizován funkcí plně automatického systému manipulace s municí. Dělostřelectvo nové generace s automatickým nabíjením bude schopno vystřelit více než 10 ran za minutu, přičemž k tomu stačí pouze tři členové posádky.

 

V roce 2022 vznikl Klub uživatelů K9, který slouží zemím, jež používají K9, ke sdílení zkušeností, know-how z provozu systémů K9 z hlediska ovládání, údržby a výcviku. V devíti zemích je v provozu více než 1800 vozidel K9, což představuje přibližně 50 % celosvětového trhu s SPH.

O vozidle pro zásobování municí K10

 

K10 je vozidlo pro automatické doplňování munice založené na podvozku houfnice K9, které sdílí většinu komponentů a vlastností pro logistickou podporu. Vozidlo může podporovat houfnici K9 tím, že v bojových podmínkách přepravuje a doplňuje 104 kusů 155mm dělostřelecké munice a 504 kusů náloží. Vozidlo přenáší munici maximální rychlostí 12 nábojů/min, přičemž plné naložení trvá 37 minut. Plně automatizovaný systém doplňování munice zaručuje jeho efektivitu při logistické podpoře a taktických přesunech v jakkoli náročných podmínkách bojiště.

Zdroj: Tisková zpráva

 

Tagy článku