Kazachstánské MiG-29 a Su-24 ve slevě, kus pro USA za 300 tisíc Kč

Kazachstánské MiG-29 a Su-24 ve slevě, kus pro USA za 300 tisíc Kč
Autor fotografie: Robert Sullivan /Flickr|Popisek: Letoun MiG-29 (ilustrační foto)
30 / 04 / 2024, 10:00

Na podzim armáda Kazachstánu v rámci modernizace nabídla k prodeji 117 svých vyřazených sovětských letounů MiG-27, MiG-29 a Su-24. Podle některých zdrojů mohla být letadla tajně odkoupena Spojenými státy a poslána na Ukrajinu. Je však otázkou, zda jsou stroje vůbec použitelné.

Podle webového portálu Kyiv Post měly Spojené státy americké skrze offshore subjekty v nedávné době pořídili nejméně 81 již vyřazených letounů Kazachstánu. Kyiv Post s těmito informacemi odkázal na web Reporter.ru a telegramový kanál Insider UA, dle kterých mělo USA tajně zakoupit především bitevní letouny MiG-27, stíhače Mig-29 a bombardéry Su-24. Tyto zprávy zatím není možné prokazatelně potvrdit ani vyvrátit, jelikož žádná ze zúčastněných stran se k situaci dosud nevyjádřila. 

Na podzim 2023 Kazachstán oznámil záměr prodat v aukci nejméně 117 kusů sovětských stíhacích a bombardovacích letounů v celkové odhadované ceně přibližně 1,5 milionu dolarů (asi 35,14 milionů Kč). Jeden letoun by tak při přepočtu na koruny vycházel na pouhých 300 000 kč. Důvodem takto nízkých cen letadel by mohl být jejich špatný stav nebo fakt, že je jejich avionika dnes již neporovnatelná s vybavením moderních strojů. Z tohoto důvodu Kazachstán proto již několik let provádí modernizaci svého zastaralého leteckého arzenálu, který se snaží nahrazovat trochu novějšími modely, především víceúčelovým Su-30SM.

 

Stroj Su-30SM vychází ze stíhacího letounu Su-27, oproti němuž má dvojnásobný dolet, lepší manévrovatelnost a vyšší efektivitu. Su-30SM byly poprvé použity v boji při ruské invazi do Sýrie v roce 2015, když těžším bombardérům Tu-160 poskytovaly vzdušný doprovod. Kromě protiletadlových střel R-73 a R-27R/EF byly Su-30SM viděny také s pumami FAB-250, což naznačuje, že byly pravděpodobně v Sýrii taktéž využity pro bombardování pozemních cílů. 

 

Kazachstánské MiG-27, MiG-29 a Su-24 už nikdo nechce  

Kazachstán ještě před aukcí avizoval, že jsou nabízené stroje nepoužitelné, jejich modenizace se z finančního hlediska nevyplatí a letouny by proto mohly být použity jako zdroj náhradních dílů pro nadále fungující totožné stroje jiných armád. V souvislosti s těmito informacemi se proto na množství webů objevily spekulace o tom, že by mohly být vyřazené MiG-27, MiG-29 a Su-24 přepraveny na Ukrajinu, kde jsou letadla stejného typu stále součástí arzenálu letectva. Zde by mohly být rozebrány na náhradní součástky nebo by holé draky mohly sloužit alespoň jako návnady pro ruské útoky. 

Letoun MiG-29

Podle zprávy britského Mezinárodního institutu pro strategická studia s názvem The Military Balance 2023 v minulém roce ukrajinská armáda disponovala přibližně 20 stíhačkami MiG-29, pouze pěti bombardéry Su-24 avšak pravděpodobně žádnými útočnými letouny MiG-27. Tento typ bitevního letadla pocházejícího již z první poloviny 70. let byl totiž v roce 2023 ze všech armád světa vyřazen a pravděpodobně také ukrajinským silám by byl nyní k ničemu. Na rozdíl od MiG-27 však stíhače MiG-29, zkonstruované jako odpověď na americké F-16 a F-18 Hornet, stále užívá více než 20 zemí po celém světě.  

Kazachstán se snaží od rozpadu sovětského svazu vybalancovat svoje vztahy s oběma stranami studenoválečného konfliktu a proto jak s Ruskem, tak i zeměmi NATO buduje dobré diplomatické vztahy. Země je tak jedním z blízkých spojenců Ruska, kterému prodává ropu a zemní plyn, a západním NATO státům zase pomáhá ve válce proti terorismu. V souvislosti s vypuknutím války na Ukrajině však původní velmi pozitivní vnímání Ruska kazašským obyvatelstvem klesá a roste u nich obava z toho, že by se mohli stát dalším satelitem „na řadě”.

 

Tagy článku