foto: Mil.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY/Carl Gustaf
Kongo, Afghánistán, Ukrajina. Prověřená švédská zbraň od firmy SAAB ve výzbroji také AČR, míří do Polska. S intenzitou jakou nakupuje armádní materiál, bude Varšava již velmi záhy vojenskou velmocí.
Carl Gustaf není klasické ATGM, ale základní vlastnosti přenosných protipáncřových systémů má. Moderní PTŘS zcela zásadně ovlivnily počátek konfliktu na Ukrajině. Moskva Kyjev zásadním způsobem podcenila. Putin si zjevně myslel, že průběh operace bude stejný jako v roce 2014 při anexi Krymu. Jenže chyba lávky. Nepřipravené ruské kolony od počátku čelily moderním ATGM jako Javelin, ukrajinská Stugna-P, NLAW, RGW-90 nebo třeba německé Panzerfaust-3. Ruské obrněnnce, včetně modernizovaných, od počátku hořely jako papír.
ATGM mají blízko Carlu Gustafovi, na Ukrajině řádí
Všechny ATGM mají tandemovou kumulativní hlavici. Tedy konstrukci tak, aby dokázaly zvládnout reaktivní pancíř i ochranu samotnou. Kumulativní znamená, že výbuch vytvoří velmi úzký pruh emergie, která se prakticky propálí skrz kompozitní pancíř. Důsledkem byly dnes již legendární utržené věže ruských tanků, které mají munici bez ochrany uloženu v blízkosti osádky, tedy typy T-90, T-80 nebo T-72. Počáteční ztráty Rusů byly obrovské a zásadním způsobem se na nich podílel i Carl Gustaf, který prokazatelně jako první zničil na Ukrajině T-90.
Carl Gustaf byl vyvinut během druhé poloviny 40. let 20. století jako podpůrná zbraň pěchoty s víceúčelovým použitím, které trvá dodnes. V závislosti na použití hlavice je puška protipancéřová, protipěchotní, kouřová, osvětlující bojiště nebo jako značkovač cílů pro jiné prostředky palby. Od počátku zbraň zaznamenával velké exportní úspěchy a doposud se používá mimo jiné v USA, Indii a třeba ve Velké Británii.
.jpg)
Vývoj přišel na základě úspěchů přenosných raketometů za druhé světové války, jako například Bazooka nebo Panzerschreck. Puška pochopitelně procházela velkým množstvím modernizací, které postupně měnily její parametry. Průměr zbraně činí 84 mm a v závislosti na variantách je váha mezi 6,6 kg až 14,2 kg. Rychlost střelby je šest ran za minutu při obsluze ze strany dvou mužů. Velkou výhodou ovšem je, že stačí i jeden voják, ovšem za cenu snížení kadence.
Poslko nakupuje Gustafů za miliardu dolarů
Proti jedoucím vozidlům má Carl Gustaff efektivní dostřel 400 metrů, proti stojícím 500 metrů, kouřové a tříštivé náboje vystřelí na vzdálenost 1 000 metrů a s pomocí laserem naváděné munice, jež má raketový pohon, je dostřel 2,5 kilometru. Základním zaměřováním jsou kovová mířidla, ale lze doplnit optickým systémem s trojnásobným přiblížením. Nejmodernější varianty mají švédský zaměřovací systém Aimpoint, který je pochopitelně laserový.
Jednou z hlavních výhod Gustaffa je bezzákluzový systém, který výrazně snižuje zpětný ráz a umožňuje vysokou úsťovou rychlost 290 m/s, kdy Bazooka je výrazně pomalejší. Hlavice jsou velmi variabilní, od tříštivé munice přes průbojnou až po tandemovou. Zbraň je také používána proti nepřátelským objektům včetně bunkrů. Jedná se tedy o poměrně jednoduché a univerzální zařízení s dlouhou tradicí. Ochranou proti ní bude stejně jako proti ATGM jen aktivní ochrana. Její budoucnost je nepochybně v izraleských systémech Trophy, které jako jediné aktuálně dokáží moderní PTŘS zachytávat.

Nákup Polska za miliardu dolarů jen malou částí jejich investic, součástí dodávky nebudou pochopitelně jen pušky samotné, ale i značné množství munice. Poláci za poslední léta zcela zásadním způsobem začali posilovat své ozbrojené síly. Je dostatečně známý nákup MBT Abrams a jihokorejských K2 Black Panther. Varšava pořídila HIMARS na podvozku K9 a MLRS K239 Chunmoo. Avizovaný je nákup F-35 a další moderní techniky velmi často domácí provenience. Poláci jsou si zjevně vědomi, že jsou nárazníkovým pásmem proti Rusku a také se podle toho chovají.
Tagy