Autor fotografie: GoodFon / Public domain|Popisek: T-72
Málokdy je na Ukrajině zachycena situace, kdy pomocný slat nebo ochranná síť skutečně účinně ochrání hlavní bojový tank před útokem UAV. Tentokráte se to povedlo ukrajinskému T-72 proti sebevražednému Lancetu.
Je celkem jasné, že ochrana pozemních jednotek proti bezpilotním prostředkům (UAV) a moderním přenosným protipancéřovým systémům (ATGM) bude spočívat v aktivní ochraně (APS). Izraelské systémy Trophy jsou již automaticky instalovány na jejich APC Namer, tam se ještě není co divit, mají podvozky z Merkav a váží stejně jako MBT. Trophy budou součástí Leopardů 2A8, Challengerů 3 a zřejmě budou i na francouzských Leclerc. Zajímavější je, že Američané instalují další izraelskou APS na M2A4E1 Bradley, což je “jen” bojové vozidlo pěchoty. Je to jen ukázka toho, že budoucí obrněnce se bez aktivní ochrany neobejdou a důsledky války na Ukrajině bude vojensko-průmyslový komplex řešit ještě dlouho.
Lancet a síť ukrajinského T-72
S tím i souvisí otázka uspěchaných nákupů MO ČR, které objednalo skvělé CV90, ale bez APS. A to není z hlediska modernizace žádná legrace, protože systémy se vahou blíží dvěma tunám a to není málo ani pro bezmála třicetitunové kolosy. Níže uvedené video ze sítě X je jen symptomatické pro současné vojenské dění na Ukrajině a obecně budoucnost vojenských prostředků. Je nutné si uvědomit, že kovové konstrukce a různé sítě jsou víceméně provizoria na ochranu před drony. Aktuálně jsou stále intenzivněji používány i reaktivní pancíře, kterými třeba Ukrajinci po počátečních neúspěších doslova ověsili M1A1 Abrams. Koneckonců jen málo videí z Ukrajiny ukazuje úspěch těchto konstrukcí jako níže vložený snímek ze sítě X.
Polský WPtech upozorňuje, že MBT na videu není T-64BV, ale jedná se o blíže neurčenou variantu T-72. Poláci to zdůvodňují tím, že tank má umístění výfuku na boku, nikoli na zadní části stroje, jak je to u T-64BV. Video ukazuje palebný atak ukrajinského T-72 na budovu, ve které jsou zřejmě ukryti Rusové. Chvíli na to ovšem přilétá ruský sebevražedný Lancet a zdánlivě zasahuje MBT. Jenže při podrobnějším náhledu je viditelné, jak UAV vybuchuje předčasně. WPtech uvádí, že mezi Ukrajinci se v poslední době staly populární skládací sítě proti UAV. Je vysoce pravděpodobné, že taková síť přivedla Lancet k předčasnému výbuchu.
Mělo by se jednat o účinnou bariéru proti kumulativním střelám a pokud má MBT i reaktivní pancíř, pak i proti tandemové munici. V každém případě ukrajinský T-72 odjíždí z místa střetu nepoškozen. O intenzitě bojů a nebezpečnosti odhalených pozic vypovídá i následující výbuch poblíž tanku, s největší pravděpodobností dělostřelecká munice. Pozice je zaměřena a Rusové se maximálním možným způsobem snaží zničit ukrajinský tank. UAV Lancet patří mezi nejnebezpečnější drony Rusů a má na svědomí velké množství zničené ukrajinské techniky. Předčasný výbuch skutečně naznačuje přítomnost sítě, kterou ruští operátoři neviděli. Jinak by měl T-72 velký problém.
I ukrajinský T-72 má špatně uskladněnou munici
Zala Lancet nebo také Lancet-3 jsou takzvanou potulující se municí vyráběnou v souladu s požadavky ruské armády. Lancet se vyznačuje aerodynamickým designem s dvojitými křídly ve tvaru X připevněnými k trupu. Uspořádání křídel zvyšuje vztlak a strukturální tuhost, zároveň zlepšuje manévrovatelnost a potenciálně zvyšuje rychlost. A to především při útoku z větší výšky. Jedná se o jednosměrný prostředek, který ve vzduchu čeká, až se objeví potenciální cíl. Údery mohou být autonomní bez asistence operátora. Podle Army Technology je UAV vybaveno přenosem videa v reálném čase, inteligentními, navigačními a komunikačními moduly.
Na Lancetu je instalace několika zaměřovacích systémů, včetně elektrooptických a souřadnicových procesorů, využívá funkce řízené umělou inteligencí poháněné modulem NVIDIA Jetson TX2 pro autonomní sledování objektů. Dron může nést vysoce výbušnou tříštivou hlavici, jako je KZ-6, vážící až 5 kg a schopnou prorazit pancíř o síle 200 mm. Ukrajinci si s nimi celkově neví moc rady, Lancety zřejmě stojí za stažením M1A1 Abrams z fronty, kterým nadělaly značné ztráty. T-72 na videu a jeho osádka měly poměrně velké štěstí, že útok přežily, protože i ukrajinský T-72 má špatně uskladněnou munici u automatického nabíjení v prostoru operátorů, tedy 22 střel.