Čínský tank Typ 99 se snaží vyrovnat Leopardu 2, ale moc mu to nejde

Čínský tank Typ 99 se snaží vyrovnat Leopardu 2, ale moc mu to nejde
Autor: wikipedia, public domain|Popisek: Typ 99
15 / 04 / 2020, 13:00

Dosud nejpokročilejším hlavním bitevním tankem Čínské lidové armády je tank třetí generace označovaný jako Typ 99. Jakkoli nezapře sovětské konstrukční vlivy pro čínské tanky typické, na první pohled vypadá velmi „západně“ – konstruktéři se totiž inspirovali mj. německými Leopardy 2, u nichž Číňané pro své tanky uvedené do služby u elitních jednotek v roce 2001 kopírovali některé prvky a technologie.

Poválečné tanky Čínské lidové armády domácí výroby byly až po Typ 69 do značné míry pouze mírně upravenými kopiemi sovětské techniky. Typ 58 byl odvozen od tanků T-34/85, Typ 59 byl kopií tanku T-54A, z jehož konstrukce vycházel také lehký tank Typ 62. Kořistní T-62 pak ovlivnil další vývoj a vznikl Typ 69. Později na sovětskou kostru implementovali Číňané některé na Západě zakoupené technologie, vznikly Typy 79, 80, 85 a 88, označované již za tanky druhé generace, které se nejen vzhledem začaly od sovětských tanků lišit.

Původní čínskou konstrukcí, jakkoli nevyhnutelně pod vlivem sovětské školy a s využitím západních technologií (britský motor, francouzské tlumiče), byl Typ 90, tank druhé generace, který ovšem čínská armáda nezavedla - uplatnil se v Pakistánu jako Al-Khalid (MBT-2000). V roce 1996 naopak čínská armáda zavedla Typ 96 se silnějším motorem a západně vyhlížející věží, který dnes jako první čínský tank třetí generace tvoří páteř čínských tankových sil v počtu asi 2500 kusů.

Pod vlivem tanků T-72 a T-80 pak vznikly čínské tanky třetí generace označované jako Typ 99 vyzbrojené po sovětském vzoru automaticky nabíjeným kanónem. Cílem jejich vývoje bylo získat vozidlo schopné porážet sovětské tanky T-80 a blížit se výkonem německému Leopardu 2.

Tanky Typ 99 (označované také ZTZ-99 a WZ-123) vstoupily do služby v roce 2001 a jsou v současnosti nejpokročilejšími, jakými čínská armáda disponuje, a od původní sovětské školy jsou na první pohled skutečně velmi daleko. Zaujme svařovaná věž, která svou formou nezapře západní inspiraci, a která z některých úhlů připomíná věž Leopardu 2 zejména díky přednímu pancéřovému klínu určenému k odrážení munice APFSDS.

Tank je vybaven pokročilým reaktivním pancířem. Pohání ho vodou chlazený dieselový motor o výkonu 1500 kW, který je odvozen od typu MB 873 Ka-501 pohánějícího německé Leopardy 2. Dává tanku o bojové hmotnosti 54-58 tun rychlost až 80 km/h. S Leopardem 2 pojí Typ 99 také boční pancéřování a bohaté technologické vybavení jako aktivní laserovou ochranu, elektrooptické rušičky, laserový dálkoměr, samozřejmostí je v obou osách stabilizovaný kanón ráže 125 mm s hladkým vývrtem hlavně označovaný jako 1985 ZPT98, v délce 50 ráží, schopný vypálit osm ran za minutu, a po sovětském vzoru odpalující také laserem naváděné protitankové střely. V každém případě platí, že nelze mít tank kvalitou a paramtry odpovídající Leopardu 2 nebo Abramsu, a nedosahovat jejich hmotnosti.

Určitou nevýhodou Typu 99 je jeho cena; vyrobeno bylo dosud na 800 kusů, které jsou nasazovány jen u vybraných jednotek čínské armády označovaných za elitní, a současně probíhá modernizace starších Typů 96.

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace