Autor fotografie: wikipedia, public domain|Popisek: Typ 99
Čínský tank Typ 99, inspirovaný německým Leopardem 2, usiluje o dosažení technologické špičky. Navzdory pokrokům však stále zaostává za svými západními protějšky.
Dosud nejpokročilejším hlavním bitevním tankem Čínské lidové armády je tank třetí generace označovaný jako Typ 99. Jakkoli nezapře sovětské konstrukční vlivy pro čínské tanky typické, na první pohled vypadá velmi „západně“. Konstruktéři se totiž inspirovali mj. německými Leopardy 2, u nichž Číňané pro své tanky uvedené do služby u elitních jednotek v roce 2001 kopírovali některé prvky a technologie. Typ 99 je však více než jen kopie. Je to pokus o kombinaci nejlepších aspektů západní a sovětské tankové školy s cílem vytvořit konkurenceschopné vozidlo na moderním bojišti. Nicméně, dosažení úrovně, kterou nabízí Leopard 2, se ukázalo být náročnější, než se původně předpokládalo.
Domácí produkce tanků Čínské lidové armády
Poválečné tanky Čínské lidové armády domácí výroby byly až po Typ 69 do značné míry pouze mírně upravenými kopiemi sovětské techniky. Typ 58 byl odvozen od tanků T-34/85, Typ 59 byl kopií tanku T-54A, z jehož konstrukce vycházel také lehký tank Typ 62. Kořistní T-62 pak ovlivnil další vývoj a vznikl Typ 69. Později na sovětskou kostru implementovali Číňané některé na Západě zakoupené technologie a vznikly Typy 79, 80, 85 a 88, označované již za tanky druhé generace, které se nejen vzhledem začaly od sovětských tanků lišit. Avšak až s příchodem Typu 99 se čínští konstruktéři pokusili překonat hranice toho, co bylo doposud možné s převzatou technologií.
Původní čínskou konstrukcí, jakkoli nevyhnutelně pod vlivem sovětské školy a s využitím západních technologií (britský motor, francouzské tlumiče), byl Typ 90, tank druhé generace, který ovšem čínská armáda nezavedla. Tento stroj se uplatnil v Pakistánu jako Al-Khalid (MBT-2000). V roce 1996 naopak čínská armáda zavedla Typ 96 se silnějším motorem a západně vyhlížející věží, který dnes jako první čínský tank třetí generace tvoří páteř čínských tankových sil v počtu asi 2500 kusů. Typ 96 se stal mezistupněm k sofistikovanému Typu 99, který čínská armáda viděla jako nezbytný krok k dosažení technické parity se západními tankovými silami.
Tank typ 99 (ZTZ-99) a jeho vývoj
Pod vlivem tanků T-72 a T-80 pak vznikly čínské tanky třetí generace označované jako Typ 99 vyzbrojené po sovětském vzoru automaticky nabíjeným kanónem. Cílem jejich vývoje bylo získat vozidlo schopné porážet sovětské tanky T-80 a blížit se výkonem německému Leopardu 2. Typ 99 měl zlepšit čínskou schopnost zasahovat na mezinárodní scéně a poskytovat větší ochranu a palebnou sílu na bojišti. Vývoj tohoto tanku zahrnoval významné investice do výzkumu a vývoje.
Tanky Typ 99 (označované také ZTZ-99 a WZ-123) vstoupily do služby v roce 2001 a jsou v současnosti nejpokročilejšími, jakými čínská armáda disponuje. Od původní sovětské školy jsou na první pohled skutečně velmi daleko. Zaujme svařovaná věž, která svou formou nezapře západní inspiraci, a jež z některých úhlů připomíná věž Leopardu 2 zejména díky přednímu pancéřovému klínu určenému k odrážení munice APFSDS. Vývoj tanku Typ 99 zahrnoval také pokročilé technologické prvky, které byly navrženy tak, aby zvýšily jeho odolnost a efektivitu v boji.
Tank je vybaven pokročilým reaktivním pancířem. Pohání ho vodou chlazený dieselový motor o výkonu 1500 kW, který je odvozen od typu MB 873 Ka-501 pohánějícího německé Leopardy 2. Dává tanku o bojové hmotnosti 54-58 tun rychlost až 80 km/h. S Leopardem 2 pojí Typ 99 také boční pancéřování a bohaté technologické vybavení jako aktivní laserovou ochranu, elektrooptické rušičky, laserový dálkoměr, samozřejmostí je v obou osách stabilizovaný kanón ráže 125 mm s hladkým vývrtem hlavně označovaný jako 1985 ZPT98, v délce 50 ráží, schopný vypálit osm ran za minutu, a po sovětském vzoru odpalující také laserem naváděné protitankové střely.
V každém případě platí, že nelze mít tank kvalitou a parametry odpovídající Leopardu 2 nebo Abramsu, a nedosahovat jejich hmotnosti. I přes svou pokročilou výzbroj a technologii, Typ 99 čelí výzvám, které zahrnují logistiku a náklady spojené s jeho provozem a údržbou. Určitou nevýhodou Typu 99 je jeho cena. Tanky jsou proto nasazovány jen u vybraných jednotek čínské armády označovaných za elitní, a současně probíhá modernizace starších Typů 96. Tanky Typu 99 se potýkají s výzvami nejen v oblasti nákladů, ale také s tím, jak udržet krok s neustále se vyvíjejícími hrozbami a technologiemi na moderním bojišti.
Nové modernizace tanku Leopard 2
V roce 2024 společnost KNDS představila na výstavě Eurosatory nový model tanku Leopard, konkrétně Leopard 2 A-RC 3.0. Tento model se pyšní bezosádkovou věží, modulárním automatickým nabíječem a systémem naváděných střel, které mohou zasáhnout cíle za hranicí přímého dohledu. Další inovace zahrnují zlepšený systém pozorování a zvýšenou balistickou ochranu. Tento nový model je koncipován jako řešení před zavedením budoucího hlavního bojového tanku MGCS, vyvíjeného ve spolupráci mezi Francií a Německem.
Čína v současnosti pracuje na novém hlavním bojovém tanku čtvrté generace, který byl částečně odhalen v roce 2022. Tento nový tank, který čínská armáda označuje jako budoucí „nejmocnější tank na povrchu,“ by měl být vybaven pokročilými technologiemi zahrnujícími vysokou mobilitu, schopnosti stealth a silné úderové kapacity. Tank bude pravděpodobně obsluhován dvoučlennou posádkou, což je odklon od tradičních tříčlenných nebo vícečlenných posádek a představuje snahu o zjednodušení operací. Navíc má údajně nabídnout výrazná vylepšení v oblasti elektronických systémů a obranných schopností.
Zdroje: army-technology.com, eurasiantimes.com, nationalinterest.org, technology.org