Potopení Bismarcku popravou? "Pane, Bismarck se vzdává,“ hlásil námořník důstojníkovi. Jeho ignorace zabila 2 000 lidí

Potopení Bismarcku popravou? &quote;Pane, Bismarck se vzdává,“ hlásil námořník důstojníkovi. Jeho ignorace zabila 2 000 lidí
Popisek: Spouštění
28 / 05 / 2019, 13:00

Psal se 27. květen 1941, když dostihli britští námořníci rozzuření ztrátou lodi HMS Hood ochromenou pýchu německého námořnictva bitevní loď Bismarck. Konec této „ nepotopitelné“ lodi je veřejnosti známý, ale nyní po letech se objevily otazníky nad tím, zda se spolu s lodí muselo zavřít moře i nad více než dvěma tisícovkami námořníků.

Smyčka se utahovala, štvanice se chýlila ke konci. Podle záznamů zahájily v 8:47  britské bitevní lodě Rodney a King George V. palbu na cíl. První úspěšný zásah se povedl lodi Rodney, jejíž granát ráže 406 milimetrů udeřil do Bismarcku deset minut po zahájení ostré palby.

Bismarck pálí na HMS Hood

Se zaseklým kormidlem a rychlostí sníženou kvůli předchozím útokům torpédových letounů, byl Bismarck i s posádkou více než 2 000 lidí jak sedící kachna na střelnici.

Psali jsme: 27. května 1941 se potopil Bismarck, Hitlerova chlouba

Během dvou hodin se z chlouby Hitlerova námořnictva stal hořící vrak pokroucené oceli, plný umírajících námořníků. Torzo potápějící se lodi se zmítalo v agónii, která však ještě nebyla u konce. Následoval útok torpédoborců z milosti, po kterém Bismarck navždy zmizel pod hladinou studeného Atlantiku a z celé posádky se podařilo zachránit pouze 115 mužů. Lodě britského královského námořnictva tímto úspěchem pomstily svých 1 418 mrtvých námořníků z lodi Hood. Oko z Oko, zub za zub. Jenže jak se s odstupem času ukázalo, ztráty na životech nemusely být tak obrovské a touha po pomstě zastínila námořní gentlemanství. 

Bismarck

Syn jednoho z námořníků britské lodi HMS Rodney po desítkách let od této události vypověděl, že bitva mohla skončit jinak, protože posádka hořícího Bismarcku se snažila vzdát. Jeho otec Tommy Byers, který na lodi sloužil, až do své smrti zachovával tajemství, že loď, kterou potopili stovky kilometrů od francouzského pobřeží, vztyčila těsně před svým koncem černou vlajku – námořní symbol k vyjednávání.

Tommy a druhý námořník z lodi rovněž zaznamenali záblesky morseovky používané k signalizaci, které identifikovali jako kapitulaci Bismarcku. Ke stejnému názoru došel i námořník, který pomocí praporků semaforu zprostředkovával stejnou zprávu – chceme se vzdát.

Na kapitulaci německé bitevní lodi však důstojníci Royal Navy nereagovali. Jejich  odhodláni řídit se příkazem Winstona Churchilla „potopit Bismarck“ jakožto pýchu Němců, a tím pomstít HMS Hood, bylo prostě silnější. Touha po pomstě, politika a symbolika zastínila lidské životy, navíc Britové potopením chlouby Kriegsmarine zavřeli dveře k vojenské špionáži, která jim mohla objasnit i konstrukci sesterské lodi Bismarcku Tirpitz.

Psali jsme: Před 75 lety Bismarck potopil britský bitevní křižník HMS Hood

Tento příběh vyprávěl Tommy Byers krátce před svou smrtí synovi Kevinovi.  Dělostřelecký důstojník Byers ve vyprávění rovněž vzpomněl, že když Bismarck přestal opětovat palbu, posádka začala skákat do ledového moře, protože nebyla schopna vystát žár z požárů zuřících na palubě.

Z přední dělové věže signalizovali, že se chtějí vzdát

Byers v inkriminovaný moment zachytil svým dalekohledem německého námořníka,  signalizujícího kapitulaci na přední dělové věži Bruno. Když Byers situaci nahlásil nadřízenému důstojníkovi, nadporučíku Crawfordovi, ten nereagoval. Jen stroze odvětil „Nechci teď nic vědět o žádném signálu, “ čímž odeslal všech více než 2 000 námořníků do mokrého hrobu. Své rozhodnutí nezměnil, ani když se objevila černá vlajka a začala blikat morseovka.  „Už mi nic takového nehlaste,“ zpečetil definitivně ortel Němců Crawford.

psali jsme: Video: Konec osamělé královny Severu

Podle Kevina Byerse ale jeho otec moc dobře věděl, co tenkrát viděl a do smrti se cítil vinný tím, že neudělal víc. Jeho námořnická hodnost byla nicméně natolik nízká, že jej nikdo neposlouchal.

„Umřelo něco přes 2 000 lidí a to ho pronásledovalo až do konce jeho života,“ vzpomínal jeho syn.

Tím druhým, který signály Bismarcku zaznamenal byl Donald Campbell. Důstojník protiletecké obrany na Rodnes zaznamenal vysílání morseovkou. Stejný přenos také zachytil námořník na těžkém křižníku HMS Dorsetshire.

Terry Charman z britského Imperial War Museum k atmosféře na  potopení Bismracku uvádí, že německý admirál Lütjens na lodi poslal Hitlerovi telegram, že loď bude bojovat až do konce. Podle Charmana je možné, že někteří členové posádky se chtěli vzdát, byli nicméně v beznadějné situaci.

 

Zdroj: Daily Mail 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace